Informacje dla pacjentki

Jak przygotować się do wizyty ginekologicznej?

Wbrew pozorom, przygotowanie do wizyty ginekologicznej nie jest ani wymagające, ani skomplikowane - nie ma znaczenia czy jest to pierwsze czy kolejne spotkanie. Pokonanie bariery psychicznej jest zazwyczaj największym “wyzwaniem”.

Duża część pytań dotyczy tego, kiedy jest najlepszy czas by udać się do ginekologa, a dokładniej, który moment cyklu jest najlepszy. W przypadku rutynowych badań wskazane jest, aby przeprowadzać je kilka dni od ostatniej miesiączki. Jest to bardzo dobry moment na wykonanie cytologii, wymazu z pochwy, USG narządu rodnego i badania piersi. Teoretycznie wizyta u ginekologa jest możliwa także w trakcie miesiączki, z tym zastrzeżeniem, że nie można wtedy wykonać cytologii. W razie niepokojących objawów, m.in. bólu w czasie miesiączki, upławów, pieczenia i swędzenia pochwy, należy wybrać możliwie najszybszy termin spotkania, bez względu na moment cyklu.

Wiele wątpliwości budzą kwestie higieny. Duża część kobiet udających się do ginekologa przed wizytą myje się intensywniej niż zazwyczaj. Niestety, nie jest to dobre wyjście, ponieważ nadmierna higiena może spowodować problemy z wykryciem infekcji intymnych. W dniu wizyty u ginekologa wystarczy umyć się jak zwykle. Stosowanie specjalnych płynów czy nawet dezodorantów do higieny intymnej jest niewskazane.

Idąc na wizytę do ginekologa, warto mieć także przygotowane odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Dotyczą one przybliżonej daty ostatniej miesiączki, przeciętnego czasu trwania cyklu miesiączkowego i tego, jak zwykle przebiega menstruacja (czy występują bóle, obfite krwawienia czy inne dolegliwości).

Pytania, które może zadać Ci ginekolog

Przed wizytą przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, np.:

Kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka?

Kiedy było ostatnie krwawienie?

Czy cykle są regularne?

Czy cierpisz na syndrom napięcia przedmiesiączkowego?

Czy miesiączkowanie jest bolesne/obfite?

Czy rozpoczęłaś współżycie seksualne?

Czy masz stałego Partnera?

Czy byłaś w ciąży/rodziłaś?

Czy poddawałaś się jakimś zabiegom ginekologicznym?

Czy stosujesz jakieś środki antykoncepcyjne?

Czy przyjmujesz jakieś leki?

Czy ktoś w twojej rodzinie chorował na raka szyjki macicy lub raka piersi?